İsmailAltınok.com Genel Windows Server 2019 Remote Desktop Session Host Kurulumu

Windows Server 2019 Remote Desktop Session Host KurulumuMerhaba,

Bugün ki yazımda Microsoftun sağlamış olduğu Remote Desktop Servisinin en temel rolü olan Remote Desktop Session Host rolünün kurulumunu anlatıyor olacağım. Eski ismiyle Terminal Services olan Remote Desktop Session Host aracılığıyla kullanıcılarımız Uzak Masaüstü hizmetinden faydalanabileceklerdir. Örnek vermek gerekirse Uzak Masaüstü aracılığıyla, sunucumuzda kurulu olan Office uygulamaları, Logo vb. muhasebe uygulamalarını kullanabileceklerdir.

Remote Desktop Session Host sunucusu sahip olduğu kaynaklar ve kullanılacak uygulamalara göre ortalama 100-150 kullanıcıya kadar hizmet verebilmektedir. Daha fazla kullanıcının bulunduğu ortamlarda birden fazla sunucuyla  Remote Desktop Services Load Balancing yapılandırmasına ihtiyaç duyulacaktır.

Remote Desktop Session Host hizmetini 120 gün boyunca lisanslama olmaksızın tam özellikleri ile kullanılabilmektedir. Bu süre zarfı dolduğunda eğer lisanslama yapmamış isek hizmet devre dışı kalacaktır.

Remote Desktop Session Host kurulumunu gerçekleştirebilmek için sunucumuzun domain üyesi olması gerekmektedir.

 

Server Manager konsolu üzerinden Add roles and features diyerek kuruluma başlıyoruz.

Before you begin ekranında windowsun bize sunduğu önerileri görebilmekteyiz. Next diyerek ilerliyoruz.

 

Select installation type ekranında kurulum tipini seçiyoruz. Rol tabanlı kurulum yapacağımız için Role-based or feature-based installation diyerek devam ediyoruz.

Select destination server ekranında kurulum yapacağımız sunucumuzu seçiyoruz.

Select server roles adımında kuracağımız Remote Desktop Services rolünü seçiyoruz.

 

Select features adımında kurmak istediğimiz features var ise seçiyoruz. Rol için gerekli olan featureslar otomatik olarak seçilmektedir. Bu aşamayı Next diyerek ilerleyebiliriz.

Bu adımda Remote Desktop Services hakkında kısa bilgi verilmektedir. Next diyerek ilerliyoruz.

 

Select role services adımında bizler için gerekli olan rol servislerini seçiyoruz.

  • Remote Desktop Connection Broker: Remote Desktop sunucumuza gelen bağlantıları yöneten servistir.
  • Remote Desktop Licensing: Lisans hizmetinin çalışması için gerekli olan servistir.
  • Remote Desktop Session Host: Remote Desktop sunucusuna Uzak masaüstü bağlantısı yapılabilmesi için gerekli olan servistir.

Bu 3 servisi seçiyoruz.

Karşımıza Remote Desktop Session host ile gerekli olan featureların kurulması için onay ekranı gelmektedir. Add features diyoruz.

Next diyerek ilerliyoruz.

Kurulumdan sonra sunucunun yeniden başlaması için Restart the destination server automatically if required seçeneğini seçerek Install diyoruz.

Kurulum başladığını görüyoruz, kurulum tamamlandığında sunucumuz yeniden başlayacaktır.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.