İsmailAltınok.com Genel,Sistem,Windows Windows Server 2019 DHCP Server Kurulumu

Windows Server 2019 DHCP Server KurulumuMerhaba,

 

Bu konumuzda Windows Server 2019 kurulu sanal makine üzerinde DHCP rolü kurmayı anlatacağım. Bir sonraki yazımsa ise gerekli konfigürasyonu yapmayı ele alacağım.

Benim sunucumda mevcut olarak AD DS ( Active Directory Domain Controller ) hizmeti vermektedir ve ben aynı sunucu üzerinden client cihazlara ip dağıtması için DHCP rolünü kuracağım.

Adım 1: Server Manager ekranından Add Roles And Features ‘a tıklıyoruz.

 

Adım 2: Açıklama sayfasını Next deyip devam ediyoruz.

 

 

Adım 3: Burada değişiklik yapmadan bu şekilde Next deyip devam ediyoruz.

 

Adım 4: Hangi Servera kurmak istiyorsak onu seçiyoruz. Bende tek server olan IA19PDC var ve bu servera kurulum yapacağım. Next deyip devam ediyoruz.

 

Adım 5: Bu ekranda DHCP Server kutucuğuna tıklıyoruz.

 

Adım 6: Bir önceki adımda DHCP seçtiğimizde karşımıza böyle bir ekran gelecektir. Bize DHCP rolüyle beraber aşağıdaki gerekli olan özellikler kurulsun mu diye soruyor. Bu özellikler bizim için gerekli olduğundan hiçbir değişiklik yapmadan Add Features‘a tıklayıp devam ediyoruz.

 

Adım 7: Aşağıdaki ekranda görüldüğü gibi DHCP Server rolünde tik işareti gelecek ve bu şekilde Next devam ediyoruz.

 

Adım 8: Bu ekranda hiçbir değişiklik yapmadan Next deyip devam ediyoruz.

 

Adım 9: Bu ekranda da hiçbir değişiklik yapmadan Next deyip devam ediyoruz.

 

Adım 10: Bu ekranda kurulumdan sonra gerekli ise sunucumuzu yeniden başlatması için  kırmızı kutucuk içerisinde olan Restart the destination server automatically if required seçeneğini işaretliyoruz.

 

Adım 11 Karşımıza sunucunun otomatik olarak yeniden başlayacağını belirten uyarı mesajı gelmektedir. Yes diyerek onaylıyoruz.

 

Adım 12 Install diyerek kurulumu başlatıyoruz.

 

Kurulumun başladığını görüyoruz..

 

Adım 13: DHCP Server rolümüz kuruldu. Rolümüz üzerindeki Authorization ( Yetkilendirme ) yapılandırmasını yapmak için Complete DHCP configuration seçeneğine tıklıyoruz.

 

Adım 14: Description ( Açıklama ) sayfasını Next Diyerek ilerliyoruz.

 

Adım 15: Active Directory Domain Services üzerinde DHCP rolünün yönetimi için kullanıcı yetkilendirmesi yapmamız gerekmektedir. Ben burda kurulumu yaptığım ALTINOK\administrator kullanıcısı değiştirmiyorum. Dilerseniz kendiniz istediğiniz kullanıcıya yetkilendirme yapabilirsiniz.

Commit diyerek onaylıyoruz.

 

Yetkilendirmemiz başarıyla yapıldı. Close diyerek kapatıyoruz.

 

DHCP Server rolümüz başarıyla kuruldu. Bir sonraki yazımda IP Dağıtmamız için gerekli olan konfigürasyonu anlatıyor olacağım. Bir sonraki yazımda görüşmek dileğiyle..

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.