İsmailAltınok.com Genel,Sistem,Windows Windows Server 2019 Active Directory Domain Services Kurulumu

Windows Server 2019 Active Directory Domain Services KurulumuMerhabalar,

 

Windows Server 2019 sunucu işletim sistemi üzerine yazacağım yazılara Active Directory kurulumuyla devam ediyorum.

Kurulumdan önce sunucumuza Sabit IP tanımlamamız ve sunucu ismini değiştirmemiz gerekmektedir.

Adım 1: Server Manager konsolumuza açtıktan sonra Add roles and features diyerek kuruluma başlıyoruz.

 

Adım 2: Before you begin ekranını Next diyerek geçiyoruz.

 

Adım 3: Select installation type ekranında Role-based or feature-based installation seçeneğini işaretleyip devam ediyoruz.

 

Adım 4: Select destination server ekranında Kurulum yapılacak sunucumuzu seçiyoruz. Biz mevcut sunucumuz üzerine kuracağımız için Next diyerek ilerliyorum.

 

Adım 5: Select server roles ekranında Active Directory Domain Services rolünü seçtikten sonra ekranımıza bu rol için gerekli featurelarında kurulmasını istiyor musunuz diye sormaktadır. Add features diyoruz.

 

Adım 6: Active Directory Domain Services rolünün seçili olduğunu gördükten sonra Next diyerek devam ediyoruz.

 

Adım 7: Select features adımında Next diyerek devam ediyoruz.

 

Adım 8: Bu aşamada isteğe bağlı olarak Office 365 & Azure Active Directory bağlantısını yapabiliyoruz. Ben herhangi bir işlem yapmadan Next diyerek devam ediyorum.

 

Adım 9: Confirm installation selections aşamasında Restart the destination server automatically if required seçeneğini işaretleyip kurulumdan sonra gerekli ise sunucumuzun otomatik yeniden başlamasını ayarlayabiliyoruz. Ben bu seçeneği işaretleyerek devam ediyorum.

 

Adım 10: Otomatik yeniden başlatılmasına izin vermek istiyor musunuz diye info ekranı gelmektedir. Yes seçeneğini işaretliyorum.

 

Adım 11: Install diyerek devam ediyoruz.

 

Adım 12: Kurulumun başladığını görüyoruz.

 

Adım 13: Active Directory Domain Services rolümüzün kurulumu tamamlandı. Promote this server to a domain controller bağlantısına tıklayarak sunucumuzu domain controller olarak ayarlayacağız.

 

Adım 14: Deployment Configuration aşamasında karşımıza üç seçenek çıkmaktadır;

  • Add a domain controller to an existing domain : Mevcut bir domain yapımıza additional domain controller eklemek istiyorsak seçiyoruz.
  • Add a new domain to an existing forest: Mevcut bir domain yapımıza yeni bir forest eklemek istiyorsak seçiyoruz. Örnek vermek gerekirse. turkiye.local domain yapımıza var ve biz istanbul.turkiye.local şeklinde alt bir forest eklemek istiyorsak bu seçeneği işaretlememiz gerekecektir.
  • Add a new forest : Sıfırdan Yeni bir domain forest oluşturmak istiyorsak bu seçeneğini seçmemiz gerekecektir.

 

Ben bu aşamada sıfırdan bir domain yapısı oluşturacağımız için Add a new forest seçeneğini işaretliyorum.

 

Adım 15: Root domain name alanında oluşturmak istediğim domain ismini yazıyoruz.

 

Adım 16: Type the Directory Services Restore Mode(DSRM) password alanında bir şifre belirliyoruz. Bu şifre daha sonra Active Directory restore işlemi yapmamız gerektiğinde ihtiyacımız olacağı için bu şifreyi unutmamamız gerekmektedir.

 

Adım 17: DNS Options ekranını Next diyerek geçiyoruz.

 

Adım 18: Herhangi bir değişiklik yapmadan Next diyerek devam ediyoruz.

 

Adım 19: Bu alanda Active Directory database,log ve sysvol dosyalarının saklanacağı folder alanlarını seçebilmekteyiz. Herhangi bir değişiklik yapmadan devam ediyorum.

 

Adım 20: Kurulum seçeneklerini gözden geçirdikten sonra Next diyerek devam ediyoruz.

 

Adım 21: Bu aşamada Kurulum için ön gereklilikler kontrol edilmektedir. Başarıyla gereklilikleri sağladıktan sonra Install diyerek devam ediyoruz.

 

Adım 22: Kurulumun başladığını görüyoruz. Kurulum bittikten sonra sunucumuz yeniden başlayacak ve domain yapımızın kurulumu tamamlanacaktır.

 

 

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.