İsmailAltınok.com Genel,Sistem,Windows Windows Server 2016 WSUS Yapılandırma 1

Windows Server 2016 WSUS Yapılandırma 1Merhaba, Windows Server 2016 üzerinde Windows Server Update Services rolünü bir önceki <  https://www.ismailaltinok.com/windows-server-2016-wsus-kurulumu/ > yazımda kurmuştuk. Bu yazımda  Windows Server Update Services  rolünün 2. adımı olan yapılandırma ayarlarını yapıyor olacağız.

 

Adım 1: Bilgilendirmeler içeren Başlangıç sayfasını Next diyerek geçiyoruz.

 

Adım 2: Bu sayfada bize Microsoft Update Improvement ( Geliştirme ) Programına katılmak ister misiniz diye sormaktadır. Ben Next diyerek direk geçiyorum.

 

Adım 3: Burda karşımıza 2 seçenek çıkmaktadır -Syncronize from Microsoft Update: Bu seçenek update bilgilerini Microsoft Update ile sekronize edilmesini sağlıyor. -Syncronize from another Windows Server Update Services server: Bu seçenek ile update bilgilerini başka bir WSUS sunucusuyla senkronize edilmesini sağlamaktadır. Ben ortamımda başka bir WSUS sunucusu olmadığından dolayı Syncronize from Microsoft Update seçeneğini seçiyorum.

 

Adım 4: Proxy Server kullanıyorsak bilgilerini giriyoruz. Ben bir değişiklik yapmadan devam ediyorum.

 

Adım 5: Bu ekranda Sekronizasyon bağlantısını başlatıyoruz.

 

Adım 6: Bu bağlantı ortalama 15-30 dakika arasında sürmektedir. Bağlantı tamamlandığında Next butonu aktif olacaktır, aktif olduğunda Next ile devam ediyoruz.

 

Adım 7: Bu ekranda karşımıza 2 seçenek çıkmaktadır. Download updates in all languages, including new languages seçeneği ile tüm dillerde olan updateleri indirebiliyoruz. Download updates only in these languages seçeneği ile sadece bize gerekli olan dillerde olan updateleri indirebiliyoruz. Ben bu seçenekte İngilizce ve Türkçe dillerini seçip Next diyerek devam ediyorum.

 

Adım 8: Choose Products sayfasında Sistemimizde kullandığımız bizim için gerekli ürünleri seçiyoruz. Ben test amaçlı Windows 7 ve Windows 10 ürünlerini seçiyorum.

 

Adım 10: Choose Classifications sayfasında indirmek istediğimiz update sınıflarını seçiyoruz.

 

Adım 11: Bu ekranda bize ilk senkronizasyonu otomatik olarak şimdi mi veya manuel mi yapmak istediğimizi soruyor ben otomatik seçeneği işaretleyip devam ediyorum.

 

Adım 12: ve WSUS server konfigürasyonunu tamamladık. WSUS konsoluna giderek senkronizasyonu takip edeceğiz.

 

Adım 13: Finish diyerek Sunucu ayarlarını tamamlıyoruz. Bir sonraki aşamada bilgisayar grubu oluşturup updateleri çekiyor olacağız.

 

Adım 14: Server Manager konsolundan Tools>Windows Server Update Services bağlantısına tıklıyoruz.

 

Adım 15: WSUS rolünü burdan yöneteceğiz.

 

Adım 16: Senkronizasyonun devam ettiğini görüyoruz.

 

Adım 17: Computers->All Computers menüsüne sağ tıklayarak Add Computer Group diyerek yeni bir bilgisayar grubu oluşturuyoruz.

 

Adım 18: Gruplandırma yapmak yönetim kolaylığı olması bakımından önemlidir. Ben test amaçlı sadece Clients isimli grup açıyorum. Sizler mevcut yapınıza  uygun olarak Windows7,Windows10, Server 2012 R2 gibi gruplandırmalar yaparak her grup için farklı updateler belirleyebilirsiniz.

 

Adım 19: Bu alanda biraz önce oluşturduğumuz Clients grubu için yeni Update alanı açıyoruz.

 

Adım 20:  Step 1 de Updates are for a specific product seçeneğini seçerek sadece istediğim ürünler için updateleri seçeceğiz. Daha sonra Step 2 de any product alanına tıklıyoruz.

 

 

 

Adım 21: Bu alandan istediğimiz updateleri seçiyoruz. Ben test amaçlı Windows 10 ve Windows 7 updatelerinden bazılarını seçtim.

 

 

Adım 22: Step 3 Specify a name alanından bir isim belirliyoruz.

 

 Adım 23: Bu alanda oluşturduğumuz update grubunun sekronizasyon durumunu görebiliyoruz.  

 

 

Bir sonraki yazımızda Windows Server 2012 WSUS Yapılandırma 2 başlığıyla Group Policy ayarlarını yapıyor olacağız..    

2 thoughts on “Windows Server 2016 WSUS Yapılandırma 1”

  1. hatali dedi ki:

    fotoğrafın biri eksik çıkmamıi

    1. ismail dedi ki:

      Merhaba, Hangi adımda eksiklik gördüğünüzü iletirseniz kontrol edip güncelleyebilirim.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.