İsmailAltınok.com Genel,Sistem,Windows Windows Server 2012 ISCSI Target Server Kurulumu

Windows Server 2012 ISCSI Target Server KurulumuMerhaba,

Bu yazımızda Windows Server 2016 Hyper-V Failover Cluster kurulumu için gerekli olan iSCSI Target yapılandırmasını anlatmaya çalışacağım.

altinok.local isminde domain yapıma dahil 192.168.1.50/24 ip adresiyle ALT16PDC isimli sunucum üzerinde iSCSI Target Server yapılandırmasını yapıyor olacağım.

Ayrıca ALT16NOD1  isimli 192.168.1.55 ip adresli ve ALT16NOD2 isimli 192.168.1.60 ip adresiyle Failover Cluster yapısında kullanacağım 2 adet sunucum bulunmaktadır.

Adım 1: Server Manager ekranından Add roles and features diyerek başlıyoruz.

Adım 2: Before you begin sayfasını Next diyerek geçiyorum.

Adım 3: Select installation type ( kurulum tipi seçme ) sayfasında Role-based or feature-based installation seçili şekilde Next diyerek devam ediyorum.

Adım 4: Select destination server ekranında kurulum yapılacak ALT16PDC sunucumu seçiyorum ve Next diyerek devam ediyorum.

Adım 5: Select server roles ekranında kurulum yapılacak rolü seçiyoruz.  File and Storages  Services seçeneğine tıklayıp genişletiyoruz.

Adım 6: Bu alanda File Server  ve iSCSI Target Server rollerini seçiyoruz. Bende File Server daha önce kurulu olduğu için parantez içinde Installed/kurulu olduğunu belirtiyor.

Adım 7: File Server ve iSCSI Target Server seçeneklerinin işaretli olduğunu gördükten sonra Next diyerek ilerliyorum.

Adım 8: Select features ekranını Next diyerek geçiyorum.

Adım 9: Confirm installation selections ekranında Restart the destination server automatically if required seçeneğini işaretliyoruz. Önümüze  kurulum sonrası otomatik yeniden başlatmaya izin veriyor musunuz diye sormaktadır. Yes diyerek devam ediyorum.

Adım 10: Install diyerek kurulumu başlatıyoruz.

Adım 11: Kurulumun başladığını görmekteyiz.

Adım 12:  Kurulumun başarılı olduğunu görüyoruz Close diyerek kurulumun bu aşamasını bitirmiş oluyoruz.

Adım 13:  Server Manager konsolumuzdan File and Storage Services menüsüne giriyoruz.

Adım 14: iSCSI menüsüne tıklıyoruz.

Adım 15: To create an iSCSI virtual disk, start the New iSCSI Virtual Disk Wizard diyerek iscsi sanal diskimizi (Volume) oluşturmaya başlıyoruz.

Adım 16: Bu alanda daha önceden oluşturup E: sürücüsüne eklediğimiz diskimizi seçerek devam ediyoruz.

Adım 17: Specif iSCSI virtual disk name ekranında ClusterVolume için  oluşturacağımız alana aynı olması için ClusterVolume ismini veriyoruz.

Adım 18: Specify iSCSI virtual disk ekranında ClusterVolume için bir disk boyutu belirliyoruz. Not: Maximum disk alanından 1 GB Boş alan kalacak şekilde bir alan verebilirsiniz. ( 1 GB alan daha sonraki aşamalarda kullanıyor olacağız. )

Adım 19: Assign iSCSI target ekranında yeni bir iSCSI hedefi oluşturmak için New iSCSI targeti seçerek Next diyoruz.

Adım 20: Burada target ismini belirliyoruz. Ben aynı olması açısından ClusterVolume ismini verdim.

Adım 21: Specify access servers ekranında iSCSI Target serverımıza erişebilecek sunucularımızı belirliyoruz.

Adım 22: Select a method to identify the initiator ekranında Enter a value for the selected type seçeneğini seçtikten sonra iSCSI disk alanımızı kullanacak sunucu iplerini yazıyoruz. Ben 192.168.1.55 ve 192.168.1.60 iplerini ekleyerek devam ediyorum.

Adım 23: Specify access servers ekranında eklediğimiz ip adreslerini görüyoruz. Next diyerek devam ediyorum.

Adım 24: Enable Authentication ekranında CHAP otantikasyonunu aktif etmek istediğimizi sormaktadır. Ben herhangi bi ayar yapmadan Next diyerek devam ediyorum.

Adım 25: Confirm selections ekranında yaptığımız seçimleri görmekteyiz. Create diyerek iSCSI targetimizi oluşturuyoruz.

Adım 26: Bu ekranda iSCSI virtual disk ve targetinin oluştuğunuzu görüyoruz.

Adım 27: Kurulumların tamamlandığını görüyoruz.  Close diyerek bu ekranı kapatıyoruz.

Adım 28: File and Storage Services -> iSCSI menüsünde iSCI volume’ümüzün oluştuğunu görüyoruz.

Adım 29: iSCSI virtual disk ekranında boş bi alana sağ tıklayarak New iSCSI Virtual Disk diyerek yeni bir iSCSI diski oluşturuyoruz.

Adım 30: Virtual diskimizi hangi volume alanından oluşturmak istediğimizi seçiyoruz. Ben bir önceki kurulumdaki gibi E: alanını seçerek devam ediyorum.

Adım 31: Specify iSCSI virtual disk name ekranında iSCSI virtual diskimizi bir isim vermekteyiz. Quorum ismini verip Next diyoruz. ( Quorum ismi Hyper-V Failover Cluster yapısında Cluster bilgilerinin tutulduğu alandır. İsmi standartlaşmıştır. )

Adım 32: Specift iSCSI virtua disk size ekranında boyutunu belirlemekteyiz. Not: Failover Cluster kurulumu için Quorum alanının 1 GB olması gerekmektedir.

Adım 33: Assign iSCSI Target ekranında New iSCSI target seçeneğini seçerek devam ediyorum.

Adım 34: Specify target name ekranında iSCSI targetimize isim veriyoruz. Ben Quorum ismini vererek Next diyorum.

Adım 35: Select a method to identify the initiator ekranında iSCSI diskini kullanmasını istediğimiz sunucu ip adresini yazıyoruz.

Adım 36: 192.168.1.55 ve 192.168.1.60 ip adreslerini yazdıktan sonra Next diyerek devam ediyorum.

Adım 37: Enable Authentication ekranında CHAP otantikasyonunu aktif etmek istediğimizi sormaktadır. Ben herhangi bi ayar yapmadan Next diyerek devam ediyorum.

Adım 38: Confirm selections ekranında yaptığımız seçimleri görmekteyiz. Create diyerek iSCSI targetimizi oluşturuyoruz.

Adım 39: Bu ekranda iSCSI virtual disk ve targetinin oluştuğunuzu görüyoruz.

Adım 40: iSCSI virtual disklerimizi oluşturduğumuz E: diskimize girerek oluşturduğumuz iSCSI alanlarını görebilmekteyiz.

Adım 41: iSCSI Target Serverımız üzerinde gerekli kurulum ve yapılandırmalari tamamladiktan sonra oluşturmuş olduğumuz ISCSI sanal disklerimizi sunucularimizin üzerindeki gerekli bağlanti yapılandırma işlemleri geçiyoruz.

ALT16NOD1 sunucumuz üzerinde işleme başlıyorum. ISCSI Targer Server bağlantisi için ALT16NOD1 sunucum üzerinde iSCSI İnitiator ile iscsi servisini başlatıyoruz. Karşımıza Microsoft iSCSI servisini başlatmak istiyor musunuz diye bir ekran gelirse Yes diyerek devam ediyoruz.

Adım 42: Karşımıza gelen iSCSI Initiator Properties ekranı gelmektedir. Target alanına iSCSI Target sunucumuz olan ALT16PDC nin ip adresini veya ismini yazıyoruz.

Adım 43: IP Adresini yazdıktan sonra Quick Connect butonuna tıklıyoruz.

Adım 44: Quick Connect ekranında karşımıza oluşturduğumuz iSCSI sanal disklerim gözükmektedir. 2 Sanal diski sırayla seçerek Connect butonuna tıklıyoruz.

Adım 45: 41. Adımdan itibaren ALT16NOD1 sunucum üzerinde yaptığımız işlemleri sırayla ALT16NOD2 sunucum üzerinde de yapacağım. Tools sekmesinden iSCSI Initiator menüsüne tıklıyoruz. Karşımıza Microsoft iSCSI servisini başlatmak ister misiniz diye sormaktadır Yes diyerek onaylıyoruz.

Adım 46: Durumların Connect olduğunu gördükten sonra Done diyerek Quick Connect ekranını kapatıyoruz.

Adım 47: ALTNOD1 sunucumuzda Disk management konsoluna giriş yapıyoruz.

Not: Eğer ortamımızda birden fazla sunucu var ise ( failover cluster gibi bir yapı kuruyorsanız bu işlemleri tek bir sunucuda yapmanız gerekmektedir.)

Disklerimiz Disk 1 ve Disk 2 olarak Offline olarak gelmektedir. Sırasıyla Online->Initialize->Format işlemlerini yapacağız. İlk olarak Disk 1‘e sağ tıklayarak Online yapıyoruz. Daha sonra Disk 2‘ye sağ tıklayarak Online yapıyoruz.

Adım 48:

Adım 49: Şimdi sırasıyla Disk 1 ve Disk 2 ye sağ tıklayarak Initialize Disk diyoruz.

Adım 50: Karşımıza Initialize Disk ekranında disk partition yapısının MBR veya GPT mi olmasını istediğimizi sormaktadır. Not: Eğer diskimiz 2 TB üstü boyuttaysa GPT olarak seçmemiz gerekmektedir. 2 TB altındaysa MBR olarakta seçebiliriz.

Adım 51: Şimdi disklerimiz üzerinde Volume oluşturacağız. Disklerimiz üzerinde unallocated alanına sağ tıklayarak New Simple Volume devam ediyoruz.

Adım 52: Next diyerek devam ediyoruz.

Adım 53: Specify Volume Size ekranında Volume boyutunu belirliyoruz. Ben tamamını kullanmak için değişiklik yapmadan devam ediyorum.

Adım 54: Assign Driver Letter or Path ekranında oluşturacağımız Volume’e bir harf atıyoruz. Ben boştaki E harfini atayarak Next diyorum.

Adım 55: Format Partition ekranında Volume label alanında bir isim belirtiyoruz. Ben ClusterVolume ismini verdikten sonra Next diyerek devam ediyorum.

Adım 56: Volume oluşturma işlemi tamamlamak için Finish diyoruz.

Adım 57: Sıra geldi Disk 2 için Volume alanı oluşturmaya Unallocated alanına sağ tıklayarak New Simple Volume diyerek işleme başlıyoruz.

Adım 58: Next diyerek devam ediyorum.

Adım 59: Specify Volume Size alanında oluşturacağımız Volume boyutunu belirliyoruz. Değişiklik yapmadan Next diyerek devam ediyorum.

Adım 60: Assign Drive letter or Path ekranında oluşturacağımız Volume alanına bir harf atıyoruz.

Adım 61: Format Partition ekranında oluşturduğum Volume alanına bir isim belirliyorum. Quorum ismini verdikten sonra Next diyerek devam ediyorum.

Adım 62: Finish diyerek kurulumu tamamlıyoruz.

Adım 63:Disk Management konsolunu kontrol ettiğimizde Failover Cluster yapımız için gerekli olan ClusterVolume ve Quorum alanlarını yapılandırdığımızı görmekteyiz.

Adım 64: Volume alanlarımızın burayada geldiğini görmekteyiz.

Hyper-V Failover Cluster yapımız için gerekli olan iSCSI Disk yapılandırmamızı başarıyla tamamladık. Artık Hyper-V Failover Cluster kurulumunu yapabiliriz.

Hyper-V Failover Cluster kurulumuna bu linkten ulaşabilirsiniz:

https://www.ismailaltinok.com/windows-server-2016-hyper-v-failover-cluster-kurulumu/

Bir sonraki yazımızda görüşmek dileğiyle..

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.