İsmailAltınok.com Genel Tüm Dünya’da Etkili Olan Siber Saldırı: Wanna Cry

Tüm Dünya’da Etkili Olan Siber Saldırı: Wanna Cry


wanna cry isimli siber saldırı tüm dünyada etkili oldu

 

Cuma gününden itibaren tüm dünyaya yayılmaya devam eden zararlı yazılımın ismi “Wanna Cry“.  300 binden fazla bilgisayarın “Wanna Cry” adlı zararlı yazılımdan etkilendiği belirtiliyor. Önemli kurumlarda bu zararlı yazılımlardan nasibini aldı.

Alman Demiryolları İşletmesi Deutsche Bahn’ın sistemleri kilitlendi, istasyonların dijital göstergeleri bozuldu. İngiltere’de hastaneler hedef olurken, İspanya’da telekomünikasyon şirketi Telefónica, ABD’de kargo şirketi FedEx, etkilenen kurumlar oldu.

 

BTK BAŞKANI AÇIKLAMA YAPTI

Ukrayna, Hindistan, Tayvan ve TÜRKİYE de etkilenen ülkeler arasında. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu ( BTK ) Başkanı Ömer Fatih Sayan, sosyal medyadan açıklama yaptı. “Türkiye dahil 74 ülkeye büyük bir siber saldırı düzenleniyor. Ülkemizin siber Güvenlik Merkezi USOM ön alma operasyonlarına devam etmektedir” diye belirtti.

Ömer Fatih Sayan’ın bilgisayar kullanıcılarına uyarısı ise “Dünyada yayılan Wcry zararlısından korunmak için Windows sistemleri ve antivirüsleri güncelleyin! Sisteminizi taratmayı ihmal etmeyin” oldu.

Wanna Cry ‘ın türkçe karşılığı ise “Ağlamak İstiyorum” un ABD Ulusal Güvenlik Ajansı’nın (NSA) Windows işletim sisteminde bulduğu ve geliştirdiği bir açığı çalarak kullandığı ifade ediliyor. Fidye yazılımı, doktorların BBC ile paylaştığı ekran görüntüsünden Windows’ta son yıllarda görülen fidye yazılımlarını andırıyor.

 

TÜM DOSYALARI ŞİFRELİYOR

Yazılım bulaştığı bilgisayarlardaki tüm dosyaları şifreleyip, şifrelerini uzak bir sunucuda saklıyor. Hackerların istenen hesaba bir miktar bitcoin  (yaklaşık 300 dolar ) karşılığında şifrelerin çözüleceğini vaad edip kullanıcılara belirli bir süre tanınıyor. Bu süreye kadar bitcoin gönderilmezse tüm dosyaların silineceği tehdidinde bulunuyorlar.

 

BİLGİSAYARINIZI GÜNCEL TUTUN VE KORUYUN

Yazılımın güncel olmayan sistemlerde etkili olduğu belirtiliyor. Microsoft bir güncelleme yayınladı ve açığın kapatıldığını belirttiler. Kaspersky’nin SystemWatcher (Sistem İzleme) bileşeninin de saldırıları gerçek zamanlı olarak önlediğini ortaya çıkardı.Siber saldırılardan korunmak için bilgisayarınızı sürekli güncel tutun. Bir antivirüs yazılımı kullanıp bilgisayarınızı sürekli taratın.

 

 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.