İsmailAltınok.com Firewall,Genel,Sistem Sophos XG Firewall Report Scheduling Yapılandırması

Sophos XG Firewall Report Scheduling YapılandırmasıMerhabalar,

 

Bir önceki Sophos XG Firewall E-Mail Notification Ayarları  yazımda Sophos XG Firewall cihazımız üzerindeki bildirimleri email yoluyla alabilmek için gerekli yapılandırmayı yapmıştık.

Bu yazımda ise firewall cihazımız üzerinde oluşan kullanıcı etkinlikleri ( kim nereye girmiş, ne kadar veri alıp göndermiş vb. ), tehditler, ssl vpn olayları vb. daha bir çok etkinlikler için Report Scheduling ( Rapor Zamanlama ) oluşturup günlük veya haftalık olarak istediğiniz şekilde raporları düzenli olarak email olarak alabilmeyi anlatacağım. Bu sayede örnek vermek gerekirse yöneticiniz şüpheli olarak gördüğü X kullanıcısının günlük olarak hangi web sitelerine giriş yaptığını sizden raporlamanızı istedi. Sophos Firewall Control Center üzerinden gerekli ayarları yaparak basit bir şekilde raporlama yapıp yöneticinize sunabilirsiniz.

 

Aşağıdaki resimde Sophos Firewall üzerinde ne tür raporlar oluşturabileceğiniz hakkında bilgi vermesi açısından Report Groupsları görebilirsiniz.

Not: Bir önceki yazımda ki email ayarlarını yapmadığımızda  Report Scheduling yapılandırmasına başlamadan önce E-Mail Notification ayarlarının çalışır halde olduğundan emin olmalısınız. Aksi takdirde biraz sonra yapacağımız Report Scheduling çalışmayacaktır.

Sophos XG Firewall E-Mail Notification Ayarlarına https://www.ismailaltinok.com/sophos-xg-firewall-notification-ayarlari/ linkinden ulaşabilirsiniz. 

 

Adım 1: Sophos XG Firewall Control Center‘a giriş yapıyoruz. Daha sonra sol menüden Reports sekmesine tıklıyoruz.

 

Adım 2: Reports menümüzün sağ üsttünde bulunan Show Reports Settings bağlantısına tıklayarak Rapor ayarlarına giriş yapıyoruz.

 

Adım 3: Custom view menüsünde yeni bir Reports Group oluşturacağız. Add diyerek devam ediyoruz. 

 

Adım 4:  Custom view alanında grubumuza bir isim belirliyoruz. Reports group alanında bazı başlıklar altında istediğimiz raporları seçiyoruz.  Ben test amaçlı User Group ve Users seçeneklerini işaretliyorum. Bu alanda bir çok farklı rapor bulunmaktadır. Bundan dolayı hangi raporların ne işe yaradığı hakkında benimle iletişime geçerseniz yardımcı olmaya çalışacağım. Not: Oluşturacağımız grup altında maksimum 8 rapor seçebilmekteyiz.

 

Adım 5: Test_Report adıyla grubumuzu oluşturduk. Şimdi Üst menüden Report Scheduling bağlantısına tıklıyoruz.

 

Adım 6: Report Scheduling menüsünde sağ üstteki Add butonuna tıklayarak yeni bir rapor zamanlaması ekliyoruz.

 

Adım 7: Aşağıdaki resimde gözüken alanları dolduruyoruz.

Name: Kendimize göre bir isim belirliyoruz.

To email address:  Raporların hangi mail adresine gideceğini yazıyoruz.

Report Group: Bu alana Adım 4’de oluşturduğumuz grupu seçiyoruz. Burada hazır olarak gelen gruplarıda seçebilirsiniz.

Email frequency: Raporların email olarak gönderme zaman aralığını seçiyoruz. Günlük veya Haftalık olarak belirleyebilirsiniz. Ben Her Cuma günü Saat 12’de gönderilmesini seçtim.

Gerekli alanları doldurduktan sonra Save diyerek ayarları kaydediyoruz.

 

Adım 8: Sophos XG Firewall Report Scheduling yapılandırmasını başarıyla tamamladık. Dilerseniz sağ üstte bulunan Send test mail butonuyla ayarlarınızı kontrol edebilirsiniz.

Bir sonraki yazımda görüşmek dileğiyle…

2 thoughts on “Sophos XG Firewall Report Scheduling Yapılandırması”

  1. serdar dedi ki:

    teşekkürler rapor kısmında neleri nasıl raporlayacağı ile ilgili bir dökümantasyon varmı acaba elinizde

    1. ismail dedi ki:

      Merhaba, malesef elimde dökümantasyon yok.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.