İsmailAltınok.com Firewall,Genel,Sistem Sophos SSL VPN Client Download Sorunu Çözümü

Sophos SSL VPN Client Download Sorunu ÇözümüYeni nesil Sophos XG Firewall modellerinde diğer model ve markalardan farklı olarak SSL VPN Clientlerini User Portal arayüzünden cihaz kendi hazırlayıp bize download imkanı sunmaktadır.

Benimde karşılaştığım ve Sophos XG Firewall modellerinde  Sophos User Portal arayüzünden SSL VPN Client veya Config dosyaları indirilememektedir.

Aşağıdaki ekranda herhangi bir download linkine tıkladığımızda bir sonuç alamamaktayız. Bunun sebebi Sophos XG Firewall kurulumundan sonra sertifika ayarlarının yapılmamasından kaynaklanmaktadır. Haliyle sertifika ayarları yapılmadığından cihaz SSL VPN içinde sertifika üretememekte ve bizede download imkanı vermemektedir.

Bu yazımda sırasıyla sertifika ayarları nasıl yapılır onu göstereceğim.

 

Adım 1: Sophos Firewall Control Center arayüzümüze giriş yapıyoruz. Daha sonra sol menüden Certificates linkine tıklıyoruz.

 

Adım 2: Daha sonra Certificate Authorities sekmesine tıklıyoruz.

 

Adım 3:  Default isimli sertifikaya tıklıyoruz. Dilerseniz sağ kısımdan edit simgesine de tıklayabilirsiniz.

 

Adım 4.1:  Karşımıza Default ( Varsayılan ) sertifika bilgilerinin boş olduğunu görmekteyiz. Bir sonraki adımda bunları sırasıyla dolduracağız.

 

Adım 4.2: Gerekli alanları dolduruyoruz. Bu alanda dikkat edilmesi gereken 2 alan bulunmaktadır.

1.si : Common Name alanını Sophos_CA_CihazSeriNo şeklinde doldurulmasında fayda var. Cihaz Seri Numarasına nerden bakarım dersenizde Sophos Control Center Anasayfada en üst kısımda görebilirsiniz.

2. olarakta CA Passpharese alanında kendimize göre bir şifre belirliyoruz. NOT: Güvenlik açısından Şifreyi kompleks zor bir şifre belirleyiniz.

Gerekli alanları doldurduktan sonra Save diyerek kaydediyoruz. Not: Save dedikten sonra bağlantınız kopabilir.

 

Adım 5: Certificates sekmesinde ApplianceCertificate yazan sertifikamıza gelerek Regenerate Certificate ya tıklayarak bir önceki girdiğimiz bilgileri içeren sertifikamızı üretiyoruz.

 

 Adım 6: Gelen pencerede Sertifikayı tekrardan üretmek istediğinizden emin misiniz ? diye sormaktadır. OK diyerek devam ediyoruz.

 

Adım 7: Sertifikamızın yeniden oluşturulduğunu görüyoruz. Oturumumuz sonlanacak ve yeniden giriş yapmamız gerekecektir.

 

Adım 8: User Portal arayüzüne giriş yapıyoruz. 

 

Adım 9: Download Client and Configuration for Windows linkine tıklıyorum. Client’in indiğini görüyoruz  ve Sophos SSL VPN Client Download Sorununu çözmüş olduk.

 

Başka bir yazıda görüşmek dileğiyle…

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.