İsmailAltınok.com Genel,Sistem QNAP TS-412 Raid Yapılandırması

QNAP TS-412 Raid YapılandırmasıMerhaba,

Bugün ki yazımda QNAP TS-412 NAS depolama cihazımız üzerinde Raid yapılandırmasını anlatacağım.

 

QNAP cihazımızın Admin arayüzüne giriş yapıyoruz. Dashboard ekranında Control Panel tıklayarak devam ediyoruz.

 

Control panel ekranında Storage Manager tıklayarak devam ediyoruz.

 

Volume Management sayfasında Create diyerek Raid yapılandırmamıza başlayacağız.

 

Gelen ekranında aktif olan servislerin durdulacağını bildirmektedir. OK diyerek devam ediyoruz.

 

Gelen ekranda karşımıza Raid yapılandırma seçenekleri çıkmaktadır. Performans&güvenlik ihtiyacımıza ve yapımıza uygun raid seviyesini seçiyoruz. Ben RAID 5 seçerek devam ediyorum.

 

Karşımıza disk bilgileri çıkıyor. Ben 4.diskimi yedeklilik amaçlı Hot Spare Disk olarak belirliyorum. Siz isteğinize göre Hotspare Disk belirleyebilirsiniz.

Hotspare nedir?

Hot spare sıcak yedek anlamına gelmektedir. Raid yapısında arızalanan diskin yerine geçerek yedek oyuncu görevi görmektedir. Bu sayede sisteminiz hiç bir problem olmadan çalışmaya devam etmektedir. Raid 5 disk yapısında hotspare disk belirleyebilmek için en az 4 disk gerekmektedir.

 

Raid üyesi disklerimizi seçiyoruz.

 

Disklerimizi belirledikten sonra Create diyerek devam ediyoruz. Gelen bilgi ekranında disklerin biçimlendirilerek tüm verilerin silineceği uyarısını görmekteyiz. OK diyerek devam ediyoruz.

 

Raid yapımız oluşturulmaktadır. Synchronizing aşaması biraz uzun sürmektedir. Raid diskimiz hazır olduğunda Status olarak Ready olarak gözükmektedir.

 

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere…

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.