İsmailAltınok.com Genel,Windows Outlook Dizin(Index) Oluşturma İşlemini Hızlandırma

Outlook Dizin(Index) Oluşturma İşlemini HızlandırmaMerhaba,

 

Outlook uygulamasında mail boyutu 10 GB’dan fazla olan kullanıcıların dizin oluşturma işlemi günlerce sürebiliyor. Dizin oluşturma işlemi tamamlanmadığında ise Outlook üzerinde arama yapıldığında kullanıcılar “arama yapamıyorum, arattığım mailler çıkmıyor” gibi şikayetlerde bulunabiliyor.

Bilgisayarı yoğun kullandığımız anlarda Windows bilgisayarı yormamak adına otomatik olarak dizin oluşturma işlemini yavaşlatmaktadır. Yoğun disk kullanımına rağmen bu işlemi hızlı bir şekilde yapabilmemizi sağlayan bir yöntem bulunmaktadır.

Adım 1: Öncelikle Başlata Services.msc yazdıktan sonra açılan Hizmetler konsolunda Windows Search hizmetine sağ tıklayıp durduruyoruz.

 

Adım 2: Daha sonra windows+R tuşuna basıp veya da başlata regedit yazıyoruz.

 

Adım 3: Regedit konsolunda HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows Search\Gathering Manager adresine gidiyoruz. Gathering Manager klasörüne sağ tıklayıp İzinlere giriyoruz.

 

Adım 4: Gelişmiş butonuna tıklıyoruz.

 

Adım 5: Bu alandan kendi kullanıcımıza Sahipliğini(Owner) üzerimize alacağız. Ekranda kırmızı alanda görülen Değiştir bağlantısına tıklıyoruz.

 

Adım 6: Ekranda görüldüğü gibi Sahipliği üzerimize aldık. Şimdi kendimize  Full Yetki vermemiz gerekmektedir. Ekle butonuna tıklayarak devam ediyoruz.

 

Adım 7: Sorumlu seçin bağlantısına tıklayarak devam ediyoruz.

 

Adım 8: Gelen ekranda kendi kullanıcı adımızı girip seçiyoruz. Daha sonra Tam Denetim seçeneğini işaretliyoruz. Daha sonra Tamam butonuna tıklayıp bu ekrandan çıkıyoruz.

 

Adım 9: Yetkilerin geldiğini kontrol ediyoruz. Daha sonra Uygula butonuna daha sonra Tamam diyerek bu ekrandan çıkıyoruz.

 

Adım 10: Tamam diyerek yetkilendirmeyi tamamlıyoruz.

 

Adım 11:  DisableBackOff değerine çift tıkladıktan sonra varolan “0” değerini “1” yapıyoruz. Daha sonra bu alandan çıkıp Adım 1’de durdurduğumuz Windows Search hizmetine tekrar sağ tıklayıp başlat yapıyoruz.

2 thoughts on “Outlook Dizin(Index) Oluşturma İşlemini Hızlandırma”

 1. isyankar07 dedi ki:

  Merhaba dizin oluşturma sorunum var. Olay görüntüleyenden aşağıdaki hatayı alıyorum ve ardından dizin oluşturma tekrar başlıyor sebebi nedir acaba İsmail Bey
  Arama hizmeti dizinde bozuk veri dosyaları algıladı. {kimlik=4810 – onecoreuap\base\appmodel\search\search\ytrip\tripoli\inverted\decodinglayeroccurrences.cpp (600)}. Hizmet, dizini yeniden oluşturarak bu sorunu otomatik olarak gidermeyi deneyecek.

  1. ismail dedi ki:

   Merhaba,

   Yazdığınızdan anladığım kadarıyla outlook’unuzda kurulu mailboxlardan bir tanesinde sorun var.
   Aşağıdaki linkte anlatılan .pst ve .ost mailbox onarma işlemini deneyebilirsiniz.
   https://support.office.com/tr-tr/article/outlook-veri-dosyalar%C4%B1n%C4%B1-pst-ve-ost-onarma-25663bc3-11ec-4412-86c4-60458afc5253

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.