İsmailAltınok.com Genel,Teknoloji Birileri Telefonlarımızla Bizi Dinliyor ve İzliyor!!

Birileri Telefonlarımızla Bizi Dinliyor ve İzliyor!!Akıllı telefon kullanımı gün geçtikçe artıyor ve 7 den 70’e herkes akıllı telefon kullanıyor. Hayatımızın her alanında yanımızda olan akıllı telefonlarda yüklü olan uygulamalar aslında bizi yakından dinliyor,izliyor ve her adımımızı takip ediyor.

Telefonlarımıza yüklediğimiz çoğunun yapımcısını, kaynağını bilmediğimiz uygulamalar bir çok tehlikeyi arkasında getiriyor. Kimlik bilgilerimiz, kredi kartı bilgilerimiz istenmeyen kişilerin eline geçmesi gayet mümkün. Uygulamaları yüklerken kendi isteğimizle ( bazı izinleri zoraki ) bu izinleri veriyoruz.

Daha kurumsal uygulamalarda da  aslında durum farklı değil. Örneğin kredi kartı bilgilerimizi kullanmasalar bile bu bilgileri bizden izinsiz almadıkları anlamına gelmiyor.

Geçtiğimiz günlerde çıkan bir haberde instagram’ın telefon mikrofonuyla bizleri dinleyip ( ortam dinlemesi ve de telefon görüşmelerinin dinlenmesi ) bizim ilgi alanlarımıza göre reklamlar gösterildiği iddiası mevcut. Bu iddialar instagram ve facebook tarafından yalanlansa da şüpheler devam ediyor.

Zira siber güvenlik uzmanlarının yaptıkları açıklamalarında günümüzde mobil uygulamalar aracılığıyla istihbarat çalışmaları yapılmakta olduğu belirtiliyor. Ayrıyetten whatsapp uygulamasının reklamsız ve geliri olmadığı halde 16 milyar dolara satılmasıda bu şüpheleri kuvvetlendiriyor.

Telefon Dinlemesi haberibi buradan okuyabilirsiniz: http://www.hurriyet.com.tr/akilli-telefonlariniz-sizi-dinliyor-olabilir-40062997

Akıllı telefonlar güvenli mi? haberini buradan okuyabilirsiniz: http://www.hurriyet.com.tr/telefonunuz-guvenli-mi-40033003

akıllı telefonları daha güvenli hale getirmek

Akıllı telefonları daha güvenli hale getirmek ve gizliliğinizi korumak için aşağıdakileri tavsiyeleri uygulayabilirsiniz.

  • Telefonunuza şifre koyun.

Telefonunuza izinsiz girişleri engellemenin bir yöntemide kilit ekranına şifre koymaktır. Şifrenizin güçlü bir şifre olmasına dikkat edin. İsminiz, doğum tarihiniz gibi şifreler kullanmaktan kaçının.

  • Kaynağını bilmediğiniz uygulamaları yüklemeyin.

Yapımcısı belli olmayan uygulamalar telefonunuza ve size zarar verebilir ve bilgilerinizi çalabilirler. Uygulamaları sadece işletim sistemlerinin kendi mağazalarından ( Google Play Store, App Store vs. ) yükleyin.

  • Kullandığınız uygulamaların izinlerini kontrol edin.

Bu tüm işletim sistemlerinde mevcut olmasada yeni çıkan android sürümlerinde  uygulama yüklerken veya telefonunuzun uygulamalar bölümünüze girip verdiğiniz izinleri ayarlayabilirsiniz.

  • İşletim sisteminizi güncel tutun.

İşletim sistemlerinde genelde güvenlik açıkları bulunur ve bunlar için güncelleme yapılmaktadır. Güvenlik açıklarınızdan kurtulmak için işletim sisteminizi güncelleyin.

  • Antivirüs kullanın.

Akıllı telefonlarada virüsler bulaşabilmektedir. Antivirüs kullanmanız bir nebze olsun sizi bu tehlikelerden koruyacaktır.

Üstteki tavsiyelerden  öncelikli olarak en önemli husus kendi gizliliğimizi kendimiz korumamız bunun için en önemli şey her bilgimizi sosyal medyadan paylaşmamak ve de whatsapp, bip, messenger gibi sohbet uygulamalarından arkadaşlarımızla konuşurken/yazışırken çok önemli veya gizli bilgilerimizi yazmaktan kaçınmak olacaktır. Bu konuda şüpheci olmakta fayda gözüküyor.

 

 

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.