İsmailAltınok.com Genel Artık Gerçek İşsizim!

Artık Gerçek İşsizim!


yeni mezun işsiz

Herkese Merhaba,

4 Yıllık üniversite hayatımı 1-2 hafta önce bitirdim ve 10 temmuzda YÖK sistemine bilgilerim mezun olarak işlendi. Artık potansiyel işsiz durumundan gerçek bir işsiz durumuna geldim :D.

Üniversiteye girmeden önce fazlasıyla harçlığımı kazandıran sistem yöneticiliği hep ilgimi çekti. Kariyerimi de bu doğrultuda şekillendirmek için Eşit Ağırlıkçı olduğumdan dolayı Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünü tercih ettim ve Bartın Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünden mezun oldum. Üniversite hayatımı acısıyla tatlısıyla iyi kötü anılarla bitirdim.

Asıl hayatın mezun olduktan sonra başlayacağının farkındaydım ve şuan bitirmese miydim acaba diyorum 🙂  Okulun son zamanlarından itibaren başlayan iş bulamama düşüncesi insanı istemese de biraz düşündürüyor.  Okul bitti ve artık iş bulma, askerlik ve kyk borcu konuları gündemi oluşturuyor :))

düşünceli adam

Okul bitti ve yavaş yavaş kariyer.net’ten  bilgi işlem departmanında iş ilanlarına baktım ve birçok ilanada başvuru yaptım. En son olarak bir gece IHS Telekom firmasında Hosting Destek Personeli ilanını görüp başvuru yaptım ve sabahında aranarak görüşmeye davet edildim. Firma İstanbul’da olduğundan dolayı düşünüp gitmeye karar verdim. Hem iş görüşmesine gitmek hemde çok önceden araştırdığım Bilişim Eğitim Merkezi’nde işkur destekli olarak verilen sistem uzmanlığı kursu için görüşmeye gitmek için yola çıktım. Aynı gün önce 10 saatlik ve kazalı bir yolculuğun ardından yorgun ve uykusuz olarak iş görüşmesine gittim. İlk iş görüşmesi deneyimimimde yorgun olmamın sebebiyle kendimi çok iyi ifade edemedim.

sistem uzmanlığı

İş görüşmesine gittim fakat benim aklım hep sistem uzmanlığı eğitimindeydi zira böyle bir kursa gitmeyi lisedeyken bile hep istiyordum. Bu eğitim hem ücretsizdi ( normal ücretleri 5-10 bin tl civarında ) ve işkur tarafından aylık 700 lira gibi bir ücret veriliyordu. Kurs sonunda Bilişim Eğitim Merkezi’nin işe yönlendirme kariyer koçluğu desteğide olacaktı.Ayrıca kursu başarıyla tamamlayıp microsoft ve meb sınavlarına girip sertifika alma hakkımda olacaktı. Eğitimin bir çok avantajı  vardı ve kariyer açısından çok daha faydalı olacağı düşüncesindeydim. Zira tam bir eğitim almadan bi anda bu sektöre atılmam geleceğimi biraz belirsiz kılacaktı.

Bilişim Eğitim Merkezi Sistem Uzmanlığı Kursu

Bu düşüncelerle  Bilişim Eğitim Merkezine gidip başvuru yaptım ve mantık-zeka sorularından oluşan bir sınav olup sınavı başarıyla tamamladım. Nasip olursa 1 haftalık demo dersi geçersem kursa kabul edileceğim ve kurs ağustos-eylül gibi başlayacak. Kendimi sistem uzmanlığı eğitimi sayesinde daha da geliştireceğim ve sistem yöneticisi olma hedefime daha da yaklaşacağım.

Allah herkesin gönlüne göre versin ve her zaman helaliyle kazanmayı nasip etsin.

 

 

 

 

 

3 thoughts on “Artık Gerçek İşsizim!”

 1. btl çakır dedi ki:

  Merhaba Ben de aynı kursa başvuruyu yaptım. Eğitim süreci nasıldı, deneyim ve istihdam olarak olarak fayda sağladı mı ?

  1. ismail dedi ki:

   Merhaba,
   Yolunuz açık olsun başarılar dilerim.
   Eğitmen faktörü çok önemli. Eğitim süresince olabildiğinde kendimi geliştirmeye gayret gösterdim.
   Kursta gördüklerimi akşam eve gidip tekrar ederek ilerledim. şuan çalışıyorum ve hala birşeyler öğrenmeye kendimi geliştirmeye çalışıyorum.
   Kendini geliştirmeye,yeni birşey öğrenmeye açık olursan güzel yerlere gelebilirsin.
   bu arada kursum 1 yıl önce 24 ocakta bitti 25 ocakta işe başlamıştım tam 1 yıl olmuş 🙂

 2. btl çakır dedi ki:

  Verdiğiniz bilgiler için çok çok teşekkür ederim, sizin de yolunuz açık olsun 🙂

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.